שאלות נפוצות
תשובות לשאלות נפוצות
מה היא עצמאות כלכלית?

עצמאות כלכלית היא יצירת מציאות בחיים שמאפשרת לנו לחיות ברמת החיים שאנחנו שואפים , ללא תלות בעבודה ישירה שלנו גם אם לא נרצה או לא נוכל לעבוד.

מה זו מסגרת בבנק?

מסגרת אשראי היא הסכום שאתם יכולים להיות בו במינוס במסגרת חשבון העובר ושב (חשבון העו"ש) ולשלם את הריבית התעריפית שנקבעה לכם. חריגה ממסגרת זו תעלה לכם ביוקר - ריבית רצחנית.
אז בואו נעשה סדר במה זה בעצם מסגרת אשראי -מסגרת אשראי היא הלוואה לכל דבר ועניין ובריבית הקשה ביותר. לא מומלץ

מה זו מסגרת של כרטיס אשראי

מסגרת האשראי של כרטיס אשראי לא קשורה למסגרת האשראי של הבנק.
אלו שתי מסגרות אשראי נפרדות.
ניצול מסגרת אשראי בבנק אומר שאנחנו במינוס ויש על זה ריבית לשלם לבנק להבדיל מהמסגרת של כרטיס אשראי שלא עולה כסף. ( העלות משולמת על ידי בעל העסק שקונים ממנו )
כרטיס הפלסטיק עם הפס המגנטי או השבב האלקטרוני, שמאפשר רכישה בלי להוציא מזומנים מהכיס, הוא כנראה אחת ההמצאות הגדולות של המאה ה-20 (הראשון – דיינרס קלאב – הונפק ב-1950). אמנם סביר להניח, שכרטיסי האשראי הפיזיים יחלפו מן העולם במאה ה-21, אולי אפילו בתוך כמה שנים. כבר היום אפשר לבצע עסקאות באמצעות "ארנק אלקטרוני" בסמארטפון- סמארטפון במקום כרטיס, אבל בינתיים הכרטיסים הפיזיים איתנו בארנק הפיזי שלנו, ובכבוד גדול, וגם אם מעמדו של הכרטיס יתערער בעתיד, הרי שזה לא נראה באופק.
כרטיסי האשראי והחיוב למיניהם חוסכים את הצורך לשאת מזומנים רבים או להשתמש בצ'קים; הם מאפשרים לנו לבצע מגוון עסקאות ופעולות מיידיות, כמו משיכת מזומנים, תשלום בבתי עסק, קבלת אשראי, עסקאות עתידיות, חיובים בהוראות קבע, בתשלומים באינטרנט או בטלפון, ביצוע עסקאות בחו"ל ועוד. אכן, עולם כרטיסי האשראי הוא עולם יעיל ודינמי, אבל ההמצאה הזאת יכולה גם לפעול נגדנו, אם אנחנו לא משתמשים בה בצורה מושכלת.

האם מסגרת בבנק היא חובה

מסגרת בבנק אינה חובה בכלל ועדיף ורצוי לא לבקש מסגרת ולנהל את התקציב הכנסות הוצאות עם מסגרת אפס. שזה אומר שאתם חיים בהתאם ליכולות שלכם.

איך אני יכול לדעת מה התקציב שלי

רב האנשים מתבלבלים כאשר צריכים להגדיר מה הוא התקציב שלהם כשלמעשה הגדרת התקציב היר פשוטה.
התקציב של כל משפחה או כל אדם הוא סך ההכנסות נטו לבנק . תקציב אינו נגזר מההוצאות אלא ללהפך........ ההוצאות נגזרות מהתקציב שהוא כמו שאמרנו הוא ההכנסות נטו לבנק.
הכסף העומד לרשותנו ואותו אנו מתעדפים להוצאות.

האם כדאי לפדות את החיסכון לסגירת המינוס או לקחת הלוואה

קורה לא מעט שאנשים מפקידים כסף לחיסכון באופן שוטף ובמקביל מתנהלים עם מינוס. פסיכולוגית אנשים רגועים כי יש להם חיסכון למרות שזה המעשה הכי פחות כלכלי שניתן לעשות. המרוויח היחידי הוא הבנק.
אנחנו מפקידים כסף לחיסכון שהריבית על הכסף הבזה שהבנק נותן לנו היא מעשית אפס ומול זה אנחנו לוקחים כסף מאותו בנק למינוס שהריבית על זה רצחנית.
אז כן , כדאי לפדות מידית חיסכון ולסגור איתו מסגרת חובה ומינוס .
הכל דורש חישוב כלכלי מה הרווחה ומי המרוויח.

איך בונים תקציב ואיך מנהלים אותו

השאלה בעצם איך מנהלים תקציב כי תקציב הוא סך ההכנסות נטו לבנק. זה התקציב ואם אנחנו רוצים תקציב גדול יותר צריך להרוויח יותר כסף.
אז איך מנהלים אותו? ניהול תקציב אומר קביעת סדרי עדיפויות במסגרת תקציב ,ואנחנו פיתחנו תוכנה יעודית ידידותית לקביעה וניהול התקציב בסדרי עדיפויות ברורות ברמה הפרטנית ביותר.

מה קורה עם הוצאות בלתי צפויות

בלת"ם מושג חשוב בהתנהלות הכלכלית שלנו. חשוב ביותר לחידוד כי ההתייחסות אליו מעכבת אותנו בחיים הכלכליים שלנו ופוגעת קשות ביכולת שלנו לקחת אחריות מלאה על ניהול כלכלת הבית בכל המובנים. אני מתכוון לבלת"ם. בלתי מתוכנן או בלתי צפוי כמו שרב האנשים אומרים. הפרשנות שלנו למושג זה היא בקונוטציה של כוח עליון ולכן לא באחריות שלי כי לא מתוכנן, לא צפוי. דברים קורים בחיים …….. וככה זה.
פסיכולוגית משחרר אותנו ומשאיר אותנו עם תרוץ וצידוק למצב בו אני נמצא כיום. תרוץ ולא יותר מתרוץ ברמה הנמוכה ביותר וכל זאת למה? כי מן הסתם זה שהיה פאנצ'ר באוטו זה ללא ספק בלתם זה שהרדיאטור באוטו לא עובד פתאם זה בהחלט בלתי מתוכנן. זה שהברז התקלקל והמשקפיים שלי אבדו או נשברו כל זה נחשב ללא מתוכנן ולכן אני לא יודע להיערך לזה, זה פשוט בלתם.
אז בואו נחדד.
האמנם זה לא צפוי?
האמנם זה משהו לתכנן ?

וכן, אתם צודקים בהחלט לא מתוכנן. אני לא מתכנן לשבור את המשקפיים ולא מתכנן לעלות על מסמרים עם האוטו כדי שיהיה לי פאנצ'ר. בהחלט לא מתכננים דברים כאלה. אבל זה בהחלט צפוי ולכן אם זה צפוי, כלומר זה יכול לקרות ואנחנו מודעים שזה יכול לקרות ניתן להיערך לכך. בואו תלמדו איך נערכים

מה זו הכנסה פסיבית

הכנסה פסיבית היא הכנסה הנובעת מתזרים מזומנים המתקבל על בסיס קבוע, הדורשת מינימום מאמץ על ידי בעליו
ניתן לסווג הכנסה פסיבית לשלושה סוגים: הכנסה פעילה, הכנסה פסיבית והכנסות מתיק. הכנסה פסיבית מגיעה רק משני מקורות: פעילות השכרה או "פעילות מסחרית או עסקית בה אינך משתתף באופן מהותי". מוסדות פיננסיים וממשלתיים אחרים מכירים בה גם כהכנסה המתקבלת מצמיחה בהון או ביחס לתכנון שלילי.

איך נערכים לפנסיה

להגיע לפנסיה זה נפלא , רק כדאי שנערך מראש ובנה יכולות כספיות שיוכלו לשמור על רמת חיים מכובדת בהעדר הכנסה מעבודה. כשמגיעי לפנסיה אנחנו מקבלים מביטוח לאומי ומהפנסיה שצברנו בחיינו בעבודה.
כדאי לבחון עם יועץ פנסיוני את הזכויות העתידיות ובכל מקרה להגיע לפנסיה דורש חשיבה ותכנון של שנים מראש .

מה ההבדל בין מסגרת אשראי להלוואה

הלוואה- זהו סכום כספי שנותן הבנק למבקש. ההלוואה אינה קשורה ליתרה בחשבון הבנק שלו ומוענקת כסכום כספי נפרד. מול הלווה נחתם הסכם הלוואה הכולל את חישובי הריבית וההצמדה, פירוט ההחזרים, תקופת ההחזר וכדומה.
אשראי- מסגרת אשראי היא סכום כספי שאפשר למשוך מחשבון הבנק שלו, מעבר לסכום הנמצא ביתרת זכות. מסגרת זו נקבעת מראש בין הבנק לבין בעל החשבון. למשל, אם החשבון נמצא ביתרת זכות של חמשת אלפים שקלים בלבד אולם מסגרת האשראי היא עשרת אלפים שקלים, יוכל בעל החשבון למשוך מחשבונו עד חמישה עשר אלף שקלים, למרות שביתרת החשבון מצוי פחות כסף. במידה ובעל החשבוןזקוק לכסף יכול לבקש מהבנק להגדיל את מסגרת האשראי בחשבון.

האם לקנות במזומן או כרטיס אשראי

אכן זו בהתלבטות שמעסיקה אנשים רבים: במה עדיף להשתמש – מזומן או אשראי?
אז זהו, שהתשובה היא לגמרי אישית.
לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה.
תשלום במזומן בלבד קובע לנו מסגרת.
יש לנו כסף בארנק – אנחנו קונים.
אין לנו? לא נקנה.
אם קשה לנו לשים מעצורים ואין לנו שליטה על ההוצאות,
שימוש במזומן יעזור לנו להתנהל נכון וישמור עלינו.
שימוש בכרטיס אשראי לעומת זאת, יכול לעזור לנו למנף את היכולות והמשאבים הכספיים שלנו.
אז איך עושים את זה בצורה חכמה?
קודם כל מחלקים את ההוצאות ל-2 קטגוריות:
הוצאות צריכה והוצאות רכישה.
הוצאות צריכה אלו הן הוצאות שוטפות החוזרות על עצמם כל חודש או חודשיים אין טעם ואסור לפרוס לתשלומים.
כמו אוכל , דלק חשמל ועד בית סופר קופת חולים וכ'ו.
הוצאות רכישה הן כל ההוצאות של רכישת מוצר או שרות שישמש אותנו לתקופה ארוכה ,
לא רק לאותו חודש – פורסים לתשלומים.
כמו ביגוד , נעליים כלים חשמליים , מחשבים משקפיים טיפולי שיניים ובכלל.
כל הוצאה שהיא לשימוש לטווח ארוך,
ההוצאות האלו לא משרתות אותנו רק באותו חודש, אז למה בעצם לא לחלק אותן?
השיטה היא לתכנן ממוצע חודשי שנתי,
שיוכל לקחת בחשבון חודשים עמוסים וחודשים עם בלת"מים.
השיטה הזו תעזור לכם לנהל את הכסף שלכם בצורה טובה,
בזכות האפשרות של תשלומים,
ואז מגיעים למצב שאין לנו את הכסף במועד התשלום,
כי הגזמנו וקנינו מעבר ליכולות שלנו.
אם אנחנו לא פועלים עם התשלומים בצורה נכונה, אנחנו חופרים לעצמנו בור.
אבל כל עוד אנחנו משתמשים בכרטיס האשראי בתכנון וחשיבה נכונים,
לא רק שאין בעיה להשתמש בו, אלא הוא גם מאפשר לנו לצמוח ולהתפתח.

קורס לעצמאות כלכלית - בניית תקציב לכלכלת הבית

התחילו עכשיו עם הקורס – חינמי!

כל הכבוד על בחירה ועל האומץ להיכנס ולהקשיב לקורס  החינמי , לא מובן מאליו.

עדיין גם אם זה חינם צריך מכוונות והכרה במציאות כדי לשבת להקשיב ולהרחיב את הידע. כל הכבוד.

טבע האדם להתייחס לחינם כמשהו שחסר ערך וכאן אתם תחליטו אם אתם קופצים למים ומתחילים לשחות או טובעים במים רדודים..

עוד רגע תוכלו לצפות בקורס החינמי בניית היסודות הכלכליים של הבית שלכם אשר ללא ספק יעשיר אתכם בהרבה מידע ויפתח לכם כיוון חשיבה חדש. הדרכה זו תעזור לכם לעשות סדר בחיים הכלכליים ותתרום ללא ספק לשיפור איכות החיים שלכם ושל כל בני הבית.לקביעת פגישה או שיחה ראשונית ללא עלות ! לתאום צרו קשר >